Kas ir augstas kvalitātes vīns?
Cik reizes esat aizdomājušies par vīna kvalitāti?
Nogaršojot kaut ko, kas mums patīk, jo īpaši ēdienu vai dzērienu, mēs reti vilcināmies izteikt savu viedokli par to. Mēs instinktīvi sakām – "Tas ir tik garšīgs!" vai "Šis negaršo pārāk labi".
Mēs to saucam par “personīgo gaumi”, taču patiesība ir tāda, ka mūsu gaumi ļoti ietekmē oficiālie kvalitātes standarti, kas reizēm nosaka, kas īsti ir "labs" un kas “slikts”.
Šajā emuārā mēs izpētīsim dažādus vīna kvalitātes elementus, lai saprastu, kas padara labu vīnu par labu. Un šie aspekti var būt dažādi - gan vide, kurā vīnogas ir augušas, gan ogu novākšanas un apstrādes metodes.
Iedziļināsimies:
Labi vīni, slikti vīni... vai tas viss nav subjektīvi?
Jā un nē.
Iepazīstoties ar jauniem cilvēkiem vai esot pirmajā randiņā, mēs vienmēr vēlamies saprast, kas otram patīk un kas nepatīk. Tā ir ierasta lieta, un tas ir mūsu dabā. Tomēr neatkarīgi no situācijas mēs parasti paliekam pie klasikas: “Mums patīk tas, kas mums patīk”.
Kā sociālas personas mēs esam iemācījušies, ka mūsu gaume padara mūs atšķirīgus un unikālus. Tāpēc mēs to vienmēr izsakām subjektīvā izteiksmē, tas ir, no mūsu pašu perspektīvas: "Man patīk šis", "Man tas nepatīk". No šis pozīcijas mēs sākam novērtēt cilvēkus, vai viņiem ir laba vai slikta gaume.
Tomēr ir vēl kaut kas, kas jāņem vērā ārpus kategorijām "labs" un "slikts" – kvalitātes ideja. Lai gan garšas sajūta var būt subjektīva, kvalitātes standartus var identificēt, saprast un saprātīgi izskaidrot.
Dažreiz mēs dzirdam cilvēkus sakām, ka viņam nav, piemēram, iecienītākā produkta, jo patīkot/ garšojot viss. Tomēr pat situācijās, kad cilvēkam ir jāizvēlas starp divām dažādām iespējām (piemēram, diviem vīnu veidiem), ir iemesls, kāpēc viņa izvēle krīt uz vienu vai otru veidu.
Iemesls? Pavisam vienkārši – kvalitāte.
Tagad pievērsīsimies galvenajiem elementiem, kas ietekmē vīna kvalitāti.
5 labas kvalitātes vīna rādītāji
Ielejot vīnu glāzē, pirms ķeraties pie nogaršošanas, pievērsiet uzmanību šiem rādītājiem. Tie palīdzēs saprast izvēlētā vīna kvalitāti.
1. Krāsa
Katram vīna veidam ir noteikta krāsa, kas atbilst tā īpašībām. Krāsu tonalitāte var atšķirties atkarībā no vīnogu šķirnes, klimata un tiešas saules gaismas iedarbības.
Vīna nogatavināšanas process arī veicina vīna krāsas maiņu laika gaitā. Piemēram, jauns baltvīns lepojas ar mazāk intensīvu dzelteno toni, bet vecāks baltvīns - ar tonalitātē bagātāku un dzīvīgāku dzelteno toni.
2. Aromāts
Augstas kvalitātes vīniem piemīt intensīvi primārie aromāti, tas ir, vīnogu šķirnei un vīnogulājam piederošas ziedu un augļu notis, kā arī minerālas tekstūras, ko ietekmē augsme, kurā vīnogas augušas.
Savukārt, koka smarža un garša ir slikti vīna kvalitātes rādītāji. Koka aromāts ir paredzēts, lai līdzsvarotu primāros aromātus, nevis pārspētu vīnogu īpašības.
3. Nogulsnes
Vīna nogulsnes ir labas kvalitātes pazīme. Lai gan varētu domāt pretējo, šīs nogulsnes ir tikai rauga atlikums, kas paliek traukā vai pudeles apakšā pēc fermentācijas procesa pabeigšanas.
Tajā pašā laikā var būt nepatīkami vīna glāzē atrast nogulsnes, tāpēc dekantēšana parasti ir ieteicama prakse pirms vīna pasniegšanas.
4. Līdzsvars, sarežģītība un dziļums
Vīns, kas savās garšās un aromātos harmonizē, noteikti ir kvalitatīvs.
Līdzsvars starp garšu, smaržu un tekstūru vīnā, iespējams, ir visloģiskākais, bet arī visgrūtāk sasniedzamais mērķis. Līdzsvars vīnā ir būtisks, lai uztvertu visas tā garšas un aromātu nianses. Harmonijas sajūta, malkojot vīnu, ir sinonīms jēdzienam laba kvalitāte un nosacījums vēlmei izbaudīt vēl vienu glāzi konkrētā vīna.
Tas pats attiecas uz dziļuma un sarežģītības sajūtu vīnā, atklājot dažādus garšu slāņus, kas vīnam piešķir jaunas nianses. Piemēram, uzreiz pēc vīna atvēršanas vīns garšo citādi, bet, saskaroties ar gaisu, tiek atbrīvoti daudzi aromāti, ļaujot garšām attīstīties, vienlaikus uzlabojot un bagātinot garšas pieredzi.
5. Pēcgarša
Ja vīna aromāts un garša saglabājas mutē ilgāku laiku pēc pirmā malka, mēs varam teikt, ka šim vīnam ir noturīga pēcgarša. Jo ilgāka noturība, jo augstāka būs vīna kvalitāte.
Baudot vīnu, primārie aromāti un garšas kādu laiku saglabājas, dodot vietu sekundārajiem aromātiem, kas bagātina kopējo vīna buķeti.
3 faktori, kas ietekmē vīna kvalitāti
Aplūkojot galvenos vīna kvalitāti ietekmējošos rādītājus degustācijas pieredzē, īsumā parunāsim par trim faktoriem, kuriem ir svarīga loma šādas kvalitātes noteikšanā:
1. Vide, klimats un augsne
Klimats un laikapstākļi ir būtiski faktori vīnogu augšanas procesā, kas ietekmē tās gatavību, sulīgumu un skābumu. Piemēram, vīnogās, kas audzētas siltākā klimatā, būs vairāk cukura un tanīna nekā vīnogām, kas audzētas vēsākā klimatā. Tām būs augstāks skābuma un zemāks tanīnu līmenis.
Zemes ģeoloģijai un augsnes veidam arī ir liela nozīme vīnogu kvalitātes noteikšanā. Piemēram, no akmeņainajās šīfera augsnēs augušām vīnogām D.O.Q. Priorat reģionā ražo vairāk spirtu saturošu, pilnvērtīgu vīnu nekā no mālainā augsnē augušām vīnogām piekrastes reģionos, piemēram, D.O Alella vai D.O. Empordà.
2. Ražas novākšanas un audzēšanas metodes
Līdzās vides īpatnībām, ražas novākšanas un ražošanas metodes arī ir svarīgi faktori, kas jāņem vērā, apsverot vīna kvalitāti.
Lai gan mehanizētā ražas novākšana var būt ātrāka un efektīvāka, tā nevar nodrošināt, ka tiek atlasītas tikai labākās vīnogas, kā tas notiek, lasot ar rokām. Tāpat nozīmīgs ir ražas novākšanas brīdis - jo ogas gatavākas, jo vairāk kvalitatīva vīna.
Ne mazāk svarīgi – ilgtspējīgas ražošanas metodes, piemēram, bioloģiskā un biodinamiskā lauksaimniecība, ir būtiskas, lai samazinātu pesticīdu un ķīmiskā mēslojuma ietekmi uz vīnogām augšanas sezonā.
3. Vīna nogatavināšanas process
Arī vīna nogatavinšanas tieši ietekmē iegūtā vīna sarežģītību, kas var lepoties ar garšas savienojumiem un aromātiem atkarībā no pievienotajiem raugiem, fermentācijas veida un nogatavināšanas procesā izmantotās temperatūras.
Vēl jo vairāk - tas, vai vīns noteiktu laiku ir nostāvējis nogatavināšanas traukā, ir svarīgs faktors tā galīgās garšas veidošanā. Piemēram, vīni, kas izturēti ozolkokā, varēs lepoties ar riekstu un dūmu aromātu, savukārt vīniem, kas izturēti nerūsējošā tērauda tvertnēs vai betona traukos, vairāk atraisīsies ziedu vai augļu aromātu.
Nobeiguma vietā
Tagad, kad zināt, kā atpazīt patiešām labu vīnu, ir pienācis laiks uzdot sev pēdējo jautājumu: vai tas ir tā vērts?
Tas ir atkarīgs no jums: ja uzskatāt, ka vīns ir tikai kārtējais dzēriens, tā kvalitāte var nebūt noteicošais faktors, pērkot vīnu. Tomēr, ja novērtējat vīna daudzveidību un darbu, kas slēpjas aiz katras pudeles, labas kvalitātes vīns noteikti ir tā vērts.
Raïm e-veikalā mēs specializējamies Cava dzirkstošo vīnu un klasisko vīnu no aizraujošā Vidusjūras reģiona Spānijas ziemeļaustrumos – Katalonijas – pārdošanā. Tie ir vīni, kas ražoti gan no vietējām, gan starptautiski atzītām vīnogu šķirnēm no vietējiem vīna dārziem.
Iegādājieties augstas kvalitātes vīnus jau šodien un atklājiet Vidusjūras garšu tās vislabākajā veidā!
Rakstiskā satura autors Raïm.lv © VISAS TIESĪBAS AIZSARGĀTAS.