Latvija ārzemnieku acīm: 10 lietas, kas padara šo vietu unikālu
Es un Kevins nesen pie glāzes lieliskā Abadal Franc tērzējām par Latviju – vietu, kas mums abiem ir kļuvusi par mājām. Lai gan nākam no tik dažādām pasaules malām – es, katalānis no Barselonas, un Kevins, amerikānis no Čikāgas – abi esam atraduši šeit kaut ko īpašu. Šajā aizraujošajā sarunā izkristalizējās desmit lietas, kas mūs visvairāk uzrunā.
Vizītkarte:
Oriols Bernads (Oriol Bernad), 38
gadi
Dzimis un audzis: Barselonā (Katalonijas
autonomais apgabals Spānijā).
Nodarbošanās: Fotogrāfs (www.urifoto.lv), Katalonijas vīna veikala “Raïm”
(www.raim.lv) īpašnieks.
Ģimenes stāvoklis: Precējies. Sieva Nika Bernade mārketinga
eksperte, vīna veikala “Raïm” līdzīpašniece.
Kevins Irlens (Kevin Irlen), 60
gadi
Dzimis un audzis: Mineapolē (Minesotas štats, ASV),
audzis un lielāko daļu dzīves pavadījis Čikāgā (Ilinoisas štats, ASV).
Nodarbošanās: Programmētājs, uzņēmuma
“Multipolar Digital” (www.multipolardigital.com) dibinātājs.
Ģimenes stāvoklis: Precējies. Sieva Anita Dzirne-Irlena. Dzimusi
Austrālijā latviešu emigrantu ģimenē, augusi ASV, uzņēmuma “Multipolar Digital”
līdzīpašniece.
Foto pa kreisi: Es kopā ar sievu Niku. Iepazināmies Barselonā foto sesijas laikā. Foto pa labi: Kevins Irlens un Anita demonstrē mākslas darbus, kas radīts ar Kevina izveidotās datorprogrammas palīdzību.
Ikviena cilvēka dzīvē notiek kādas likumsakarības, kas ietekmē tālākās izvēles.
Es Latviju iepazinu un iemīlēju, jo Barselonā foto sesijas laikā iepazinos ar savu topošo sievu – latvieti Niku. Drīz vien pārcēlos uz Rīgu, lai sāktu veidot dzīvi šeit. Kevins ar sievu Anitu uz Latviju pārcēlās, sākoties Covid-19 pandēmijai. Viņi saprata, ka Latvijā jūtas vislabāk, tāpēc šobrīd visi nākotnes plāni saistās ar šo zemi.
Gan es,
gan Kevins šeit esam uzsākuši uzņēmējdarbību. Kevins, izmantojot savas
programmētāja iemaņas, veido digitālus mākslas darbus, kuru rakstus izmanto arī
apģērba apdrukāšanai. Savukārt, es piedāvāju “tūrisma fotogrāfa” pakalpojumus
un attīstu Katalonijas vīna veikalu “Raïm”.
Latvija – mājas, ko sargāt
Latvija pasaulei, iespējams, ir mazāk zināma vieta. Tomēr tas nemazina šīs brīnišķīgās zemes vērtību, skaistumu un unikalitāti. Ironiskā kārtā latviešiem pašiem šeit šķiet pārāk liela province – ne gluži briesmīga, bet tomēr.
Sarunās esmu apjautis, ka
teju katra latvieša sapnis ir dzīvot Barselonas vai Čikāgas nebeidzamajā kņadā.
Bet mēs esam Rīgā un baudām plašās debesis un mierīgo pilsētas dzīvi. Manuprāt,
vēstījums ir ļoti vienkāršs – latviešiem jāpaskatās uz sevi un jānovērtē tas,
kas viņiem ir.
Kevins piekrīt manam sacītajam, ka pazīstamais mēdz kļūst ikdienišķs un var radīt nicinājumu – ir viegli nenovērtēt to, kas tev ir, un vēlēties būt kaut kur citur. Tajā pašā laikā viņš ir nonācis pie secinājuma, lai gan daudzi latvieši bieži vēlas dzīvot kaut kur citur, viņi joprojām sirdī saglabā sajūtu, ka Latvija ir viņu mājas.
“Jā, mēs visi vēlamies, lai mūsu karjera un dzīves ceļi aizved uz brīnišķīgām vietām, lai varētu ceļot un dzīvot dažādās valstīs. Ja paliec vienā vietā, protams, tas var likt justies mazliet apnicīgi un ierobežojoši,” prāto Kevins un ar lielu pārliecību piebilst, ka tajos latviešos, ar kuriem ikdienā satiekas, mīt spēcīga sajūta, ka, neskatoties uz visām problēmām vai grūtībām, Latvija ir mājas, ko aizstāvēs un būs gatavi par tām mirt. Latvija ir viņu identitāte un vēsture.
Es Lāčplēša dienā, noliekot svecīti Rīgā pie Prezidenta pils.
Rīga - dārgakmens
Katru reizi, kad saku, ka esmu no Barselonas, cilvēku reakcija ir ļoti pozitīva – viņu sejās parādās liels smaids, kas pauž – oho, tu esi no Barselonas! Un tad parasti seko jautājums – un ko tu dari šeit? Es jūtu, kā latvieši apbrīno Barselonu un Vidusjūras īpašo atmosfēru. Es no vienas puses saprotu šo attieksmi, jo Barselona patiešām ir forša un maģiska vieta. Bet no otras puses, cilvēki ir vairāk iemīlējušies idejā par šarmanto Barselonu.
Es kā cilvēks, kurš tur audzis un dzīvojis visu līdzšinējo dzīvi, varu teikt, ka dzīve šajā pilsētā var kļūt emocionāli nogurdinoša – tā ir tik aizņemta un rosīga, tūristu pārpilna teju visu gadu. Nav iespējams atrast vietu, kur varētu patiešām elpot tā, kā to var darīt šeit, Rīgā. Šorīt es aizgāju uz Vecrīgu, lai nofotografētu dažus skatus. Vienkārši satriecoši, ka tik skaistā dienā kā šodien, es varu mierīgi pastaigāties, varu iet visur, varu brīvi braukt ar velosipēdu. Rīga ir dārgakmens.
Kas ir mans īstais “es”?
Kevins piebalso manam teiktajam un piebilst, ka mūsdienās valdošā globalizācija vietējās identitātes procesam vairāk kaitējusi nekā palīdzējusi. Viņš uzskata, ka globalizācija ir veicinājusi ideju par savstarpēju pielīdzināšanos un sekošanu pasaules tendencēm, taču aizmirstam par atšķirīgo. Tas nozīmē autentisku kultūru un identitāšu iznīcināšanu. Bet tās ir jāsaudzē, it īpaši mazās, kas atrodas pastāvīgā lielāku kultūru ēnā.
Kevins prāto, ka mēs visi vēlamies, lai būtu pieejams viss, lai mēs varētu baudīt to pašu, ko citi, un būtu līdzīgi, bet vienlaikus, kādā brīdī katrs no mums vēlas būt īpašs – kas ir mans īstais "es"? Kāda ir mana īpašā vieta pasaulē? “Pat, ja nedomājam tieši šādā veidā, katram jāatrod sava ceļš – kā nopelnīt iztiku, kā veidot ģimeni un audzināt bērnus."
Un tad ir jautājums: vai labāk palikt vietā, ko pazīsti, kur ir tavi atbalsta tīkli, vai labāk doties uz jaunu vietu, kur neviens tevi nepazīst, un uzsākt visu no nulles, jo tur šķietami iespējams ir viss? Tā ir vispārējā dzīves ceļojuma dinamika – no bērnības uz pieaugušo vecumu, kur tu centies saprast, ko pasaule tev sagatavojusi, un cik daudz spēka tev ir, lai to mainītu vai ietekmētu, un cik daudz ierakstīts tavā ģenētiskajā kodā.” Spriež Kevins.
Foto pa kreisi: Es Līgo dienā. Foto pa labi: Kevins Irlens ir laimīgs, jo piedalījies tik īpašā notikumā – Vispārējos latviešu Dziesmu un Deju svētkos.
Latvieši, komunikācija un laiks
Neatkarīgi no globalizācijas procesiem un centieniem līdzināties citiem, tomēr ir vērojamas atšķirības starp latviešiem un citam tautām. Es nāku no Vidusjūras kultūras, kur cilvēki ir temperamentīgāki un ekspresīvāki.
Kad pārcēlos uz Latviju, es uzreiz sajutu šo... Jā, latvieši šķiet mierīgāki. Tomēr reizēm man ir grūti, ja ir jāatrisina kāda problēma, latvieši vēlas atrisināt situāciju pēc iespējas ātrāk. Un man tas dažreiz šķiet gandrīz vai pārāk steidzīgi. Es mēdzu uzstāt, varbūt varētu man paskaidrot vairāk un vienkārši dažas minūtes parunāt ilgāk. Un tas ir normāli, ka tu iejūties sarunā un dziļāk iepazīsti tēmu. Beigās komunikācija ir jebkura darījuma būtība pasaulē – vai tā būtu fiziska, vai sociāla. Tāpēc ir svarīgi spēt komunicēt. Turklāt patīkamā veidā.
Kevins, man piekrītot, papildina, ka uzskata, ka šāds novērojums var rasties, jo cilvēki Latvijā kopumā augstāk vērtē savu laiku. Cilvēki ir gatavi apstāties un paskatīties uz kaut ko jaunu vai atšķirīgu. Viņš novērojis, ka Amerikā publiskā telpa ir pārsātināta ar reklāmām, bet cilvēki ir noguruši, ka viņiem pastāvīgi kaut kā pārdod. Tur ir sajūta, ka cilvēkiem vienkārši nav laika – viņi ir pārāk aizņemti. Kevins stāsta, ka lai Amerikā varētu atļauties palēnināt dzīves tempu, cilvēkam jābūt finansiāli nodrošinātam: “Tikai priviliģētie var atļauties nejust steigu un nedaudz izbaudīt dzīvi.
Savukārt Eiropā kopumā ir pieeja, kur neatkarīgi no mūsu statusa vai situācijas, mēs cenšamies novērtēt to, ko dzīve piedāvā, un nedaudz vairāk cenšamies mācīties un iegūt jaunas pieredzes. Bet īpaši jaunāko cilvēku vidū es jūtu, ka viņi ir vērsti uz pasaules aptveršanu. Tas ir tāds “jā, es gribu izbaudīt to, kas ir pasaulē, un, ja tas atnāk līdz manām durvīm, vēl labāk”.
10 iemesli, kas padara Latviju tik īpašu un unikālu
- Kevins: Siļķe. Ak, Dievs, tā ir brīnišķīga.
- Es: Noteikti daba. Es nāku no valsts, kur ir skaista daba, bet tā ir ļoti urbanizēta, šeit daba ir pilnīgi citādāka. Latvijas lauki ir satriecoši!
- Kevins: Debesis. Latvijas debesis. Mākoņi.
- Es: Pludmale. No Rīgas centra 20 minūšu attālumā tu jau ej pa neskartu pludmali, kas stiepjas kilometriem tālu. Pilnīgi maģiski!
- Kevins: Zemgales plašie un auglīgie līdzenumi.
- Es: Miers, ko tu atrodi pat Rīgā, valsts galvaspilsētā. Tāpēc es šeit jūtos ļoti mierīgi. Jūtu, ka varu staigāt visur. Jūtu, ka varu pārvietoties, redzēt debesis tik tuvu virs galvas. Jūtu šo atvērtību. Es varu elpot.
- Kevins: Ziema. Manu senču saknes nāk no Austrumeiropas. Varbūt tāpēc es šeit jūtos tik labi un iederīgi.
- Es: Cilvēki. Cilvēki ir vienkārši. Cilvēki ir dzīvespriecīgi. Var redzēt, ka viņi nāk no mazas tautas, kas ir cīnījusies par savu neatkarību.
- Kevins: Mūzika, kas ir ieausta kultūrā. Sākot no vienkārši dziedāšanas līdz tam līmenim, ka gandrīz ikvienam šeit ir kāda saikne ar mūziku. Es esmu piedalījies Vispārējos latviešu Dziesmu un Deju svētkos. Neaizmirstami!
- Es: Fotografēšanas dēļ bieži braucu uz kaimiņvalstu galvaspilsētām. Tas ir lieliski, ka no Rīgas var tik viegli nokļūt Igaunijā un Lietuvā, vai ne? Tallina un Viļņa arī ir brīnišķīgas galvaspilsētas. Man šķiet, ka Baltija ir labākā vieta Eiropā, kur dzīvot. Un Rīga viennozīmīgi ir Baltijas sirds.
Es apbrīnoju Latvijas pludmales. Uzskatu, ka tās ir liela mūsu valsts bagātība.
Prosecco, Champagne vai Cava?
© Foto: urifoto.lv
Domājot par dzirkstošajiem vīniem, Champagne (mēs to pazīstam kā šampanieti) un Prosecco ir zināmākie nosaukumi, ko, visticamāk, atpazīst ikviens vīna entuziasts.
Abi iepriekš minētie noteikti ir iepriecinājuši ne vienu vien šo brīnišķīgo burbuļu cienītāju, tomēr šis ir īstais brīdis atgādināt par kādu trešo dzirkstošā vīna veidu, kas pagaidām nesaņem tādu pašu pelnītu atzinību kā pirmie divi. Un tā ir Cava.
Lai gan nosaukums Cava daļai cilvēku varētu šķist jauns, patiesībā šis dzirkstošā vīna veids ir trešais lielākais zīmols līdzās itāļu Prosecco un augstas kvalitātes Champagne jeb šampanietim.
Kāda ir atšķirība starp minētajiem trim dzirkstošo vīnu zīmoliem? Vai tie visi ir vienlīdzīgi kvalitātes ziņā?
Lai atrastu atbildi, vispirms sapratīsim, kas ir Cava.
Kas ir dzirkstošais vīns Cava?
Dzirkstošais vīns Cava tiek ražots Ibērijas (Iberian) pussalā jau gandrīz divus gadsimtus, pieņemot vīna darītavas pagraba vēsturisko nosaukumu Cava, kurā vīns tiek glabāts līdz ideālai gatavības pakāpei.
Šī augstās kvalitātes dzirkstošā vīna ražošana ir datēta ar 19. gadsimta sākumu. 95% no kopējās produkcijas ir ražota Katalonijā. Dzirkstošā vīna Cava gatavošanas procesā tiek izmantota tāda pati ražošanas metode kā franču šampanietim, nodrošinot izcilu garšu.
Dzirkstošā vīna ražošanas metode, kas pazīstama kā tradicionālā metode vai champenoise, pamatā ir bāzes vīna otrā fermentācija jeb rūgšana tajā pudelē, kas nonāks pie patērētāja. Fermentācija dzirkstošajam vīnam Cava (un šampanietim) ir būtiska, lai izveidotu tā dzirkstošos burbuļus un atšķirīgo garšas buķeti.
Dzirkstošais vīns Cava pagrabos tiek uzglabāts vismaz deviņus mēnešus, kas ir obligātais izturēšanas periods un palīdz vīnam sasniegt optimālo tekstūru, krēmīgumu un aromātu, lai tas būtu gatavs lietošanai.
Tagad, kad mēs zinām, kas ir Cava, paskatīsimies, ar ko tas atšķiras no slavenā itāļu Prosecco.
Prosecco vai Cava
Kā iepriekš nokaidrojām, gan Cava, gan šampanietis tiek pakļauts otrajai fermentācijai pudelē. Savukārt, Prosecco izstrādē tiek ievērota charmat metode, kur bāzes vīns, lai izveidotu klasiskos burbuļus, tiek raudzēts lielās, nerūsējošās tērauda tvertnēs.
Minētā gatavināšanas metode balstīta uz vīna primārā aromāta ekstrakciju jeb izdalīšanu bez papildus nogatavināšanas, tādējādi iegūstot daudz saldāku un vieglāku dzirkstošo vīnu nekā Cava vai Champagne.
Citiem vārdiem sakot, par galveno atšķirību starp Prosecco un Cava var uzskatīt saražotā vīna garšas bagātību, dziļumu un aromāta sarežģītību.
Tas nozīmē, ka, pateicoties fermentācijai pudelēs un nogatavināšanai uz nogulsnēm, dzirkstošā vīna Cava ražošanas procesā atklājas visdažādākās garšu un aromātu nianses, kā arī īpaša vīna struktūra un intensitāte.
Ražošanas īpatnību dēl Prosecco ir piemērots baudīšanai kā aperitīvs vai jaukšanai kokteiļos, Cava ir vairāk piemērots kopā ar bagātīgu maltīti, saderot ar plašu garšu buķeti un dažādu nacionālo virtuvju piedāvājumu.
Cava vai Champagne
Jau rakstījām iepriekš, ka gan šampanietim, gan dzirkstošajam vīnam Cava ir viena un tā pati tradicionālā ražošanas metode. Tomēr ir kāda būtiska nianse, kas šos divus dzirkstošo vīnu veidus atšķir vienu no otra. Un tas ir klimats, kurā aug dzērienu gatavošanā izmantotās vīnogas.
Šampaņas (Champagne) reģionā, kas atrodas Francijas ziemeļos, mēdz būt zemāka temperatūra, kas ietekmē vīnogu augšanas īpašības, ierobežojot to nogatavošanās apstākļus. Savukārt, Ibērijas pussalā dominē Vidusjūras klimats, kas ļauj vīnogām nogatavoties optimālā stadijā.
Skarbāka klimata ietekmē augušas ogas vairāk piemērotas vintage un sauso dzirkstošo vīnu ražošanā. Bet, pateicoties siltākai temperatūrai un vairāk saulainam laikam, Cava ražotāji var patērētājam piedāvāt daudzveidīgākus dzirkstošā vīna veidus.
Neskatoties uz to, ka dzirkstošā vīna Cava gatavošanā pamatā tiek izmantota tradicionāla trīs vietējo vīnogu šķirņu jaukšana (kā to dara arī šampanieša gatavošanā), Cava ir plašāks atļauto papildus vīnogu šķirņu klāsts, ko var izmantot šī dzirkstošā dzēriena gatavošanā, vienlaikus radot dažādākas un bagātīgas garšas un ļaujot šo dzērienu baudīt kopā ar dažādu nacionalitāšu ēdieniem.
Kāpēc Cava?
Ir daudz iemeslu, kas izskaidro, kāpēc Cava ir izcils dzirkstošais vīns, par ko būtu jāzina ikvienam vīna entuziastam.
Kopsavilkumā minēsim dažus svarīgākos aspektus, par ko runājām jau arī iepriekš.
1. Ražošana
Tradicionālā raudzēšanas metode kopā ar vīna nogatavināšanas periodu pudelē nodrošina dzirkstošā vīna Cava garšas un smaržas nianšu attīstību, kas ir būtiska, lai sasniegtu tā augsto kvalitāti.
2. Garša
Ar savu optimālo vīnogu nogatavošanās periodu Cava piedāvā papildu garšu daudzveidību. Pateicoties Brut Nature kategorijai, ražotāji piedāvā tādus sausos dzirkstošos vīnus ar izcilu raksturu un personību, kādus nevar piedāvāt Prosecco vai šampanieša ražotāji.
3. Daudzpusība
Papildus klasisko vīnogu šķirņu Macabeu, Xarel·lo un Parellada sajaukšanai, dzirkstošais vīns Cava tiek ražots arī no citām atļautām vīnogu šķirnēm, piemēram, Malvasia, Chardonnay, Garnatxa, Monastrell, Trepat vai Pinot Noir, piedāvājot plašākas garšu un stilu iespējas.
4. Pieejamība
Pateicoties ideālajam klimatam un ražas novākšanas iespējām, Cava vīndari var palielināt savas produkcijas apjomu, nezaudējot kvalitāti. Interesanti, ka pudeles šampanieša izmaksas tiešā veidā ietekmē reģiona klimata īpatnības, savukārt, Cava cena ir pieejamāka, jo vīnogas audzē plašākā teritorijā, tādējādi nodrošinot zemākas ražošanas izmaksas.
Nobeiguma vietā
Cava unikālā identitāte ir labi zināma starptautisko vīna ekspertu un entuziastu vidū.
Šis augstās kvalitātes dzirkstošais vīns, kam raksturīgs intensīvs aromāts, krēmīgums un jutekliska garšas buķete, ir tā vērts, lai nobaudītu īpašos gadījumos, un palutinātu pat visprasīgākās garšas kārpiņas.
Daudzpusīgais un daudzveidīgais Cava ir lieliski piemērots kā elegants aperitīvs vai bagātīgas, garšīgas maltītes papildināšanai. Tie ir būtiski aspekti, kas padara to par izcilu dzirkstošo vīnu.
Raïm e-veikalā mēs specializējamies Cava dzirkstošo vīnu un klasisko vīnu no aizraujošā Vidusjūras reģiona Spānijas ziemeļaustrumos – Katalonijas – pārdošanā. Tie ir vīni, kas ražoti gan no vietējām, gan starptautiski atzītām vīnogu šķirnēm no vietējiem vīna dārziem.
Iegādājieties augstas kvalitātes vīnus jau šodien un atklājiet Vidusjūras garšu tās vislabākajā veidā!
Rakstiskā satura autors Raïm.lv © VISAS TIESĪBAS AIZSARGĀTAS.
Iepazīsties! Viens no katalāņu vīna reģioniem: D.O. Empordà
© Foto: urifoto.lv / doemporda.cat
Viens no zināmākajiem vīna darīšanas reģioniem ir D.O. Empordà. Šis reģions zināms ne tikai ar izsmalcinātiem vīniem, bet arī ar ikonisko zemesaragu Cap de Creus un satriecošo, akmeņaino piekrasti, kas piesaista ne tikai tūristus, bet arī vīna entuziastus un gardēžus.
Vidēji saražojot 65 000 hl., D.O. Empordà vīna reģions Katalonijā ir mājvieta virknei daudzveidīgu un ļoti aromātisku vīnu, kas ieved brīnisķīgā garšu un sajūtu pasaulē.
Reģions lepojas ar tipisku Vidusjūras klimatu, kas apvieno vieglas ziemas un karstas vasaras. Saules pielietie vīna dārzi plešas bezgalīgos līdzenumos un sedz kalnu ielejas netālu no jūras.
Izpētīsim, kas padara šo reģionu par unikālu vīna audzēšanas zonu.
Laipni lūdzam D.O. Empordà
Stāsts par vīna darīšanu reģionā D.O. Empordà sniedzas vairāk nekā divus tūkstošus gadu senā pagātnē, un vīnkopības liecības ir datētas jau senajos grieķu un romiešu laikos.
Viena no reģiona klimata raksturīgākajām iezīmēm ir ziemeļu vējš, ko Katalonijā dēvē par Tramuntana. Tas būtiski ietekmē vīnogulāju audzēšanas procesu, kā arī vīna dārzu kvalitāti.
D.O. Empordà atrodas starp Pireneju kalniem ziemeļos un reģiona Costa Brava zilajiem ūdeņiem austrumos. D.O. Empordà piedāvā ļoti sausus vīnus ar smalku garšu un intensīvu aromātu.
Papildus pasaules klases vīniem reģionā D.O. Empordà ir bagātīgs kultūras mantojums un burvīgi viduslaiku ciematiņi, piemēram, Pals un Peratallada, un, protams, izcila reģiona vietējā virtuve.
Mazliet vēstures
Nosaukta nozīmīgas Grieķu kolonijas Empórion vārdā, vīna kultūra un tās tirdzniecība D.O. Empordà apgabalā nonāca aptuveni VI gadsimtā pirms mūsu ēras. Četrus gadsimtus vēlāk šis reģions kļūs par vienu no turīgākajām kolonijām Romas impērijas Tarraconensis provincē.
Viduslaikos, kad ap abatijām un klosteriem tika stādīti vīnogulāji, klosteris Sant Pere de Rodes izveidoja savu vīnogulāju audzēšanas praksi, veidojot pamatus ilgām vīna darīšanas tradīcijām šajā reģionā.
19. gadsimta beigās ne tikai lielu daļu Eiropas vīna dārzu, bet arī vīna dārzus reģionā D.O. Empordà izpostīja bēdīgi slavenā filokseras (Phylloxera) epidēmija, pēc kuras pagāja vairāki gadu desmiti, lai vīna dārzi atgūtos un atjaunotos līdz iepriekšējam līmenim.
Divus gadsimtus vēlāk, pateicoties progresīvām ražošanas metodēm un jaunai vīnogu audzēšanas praksei, reģions ir atguvis savu vīnogulāju audzēšanas potenciālu un uzlabojis vīna darīšanas procesa kvalitāti.
Vīnogu šķirnes un terroir
Viens no valdzinošākajiem aspektiem D.O. Empordà ir tās augsnes daudzveidība, ko veido nelīdzeni pakalni un jau iepriekš minētais īpašais ziemeļu vējš, kas pūš cauri vīna dārziem.
Ar vidējo gaisa temperatūru 15ºC un nokrišņu daudzumu 600 litru gadā uz kvadrātmetru, reģiona maigās ziemas un karstās vasaras rada ideālu vidi augstas kvalitātes vīna darīšanai, ļaujot kultivēt plašu vīnogu šķirņu klāstu.
Reģiona populārākās sarkano vīnogu šķirnes ir Garnatxa un Carinyena, kā arī gaišo vīnogu šķirnes Macabeu, un Garnatxa Blanca, no kurām ražo vīnus, kas atspoguļo reģiona Vidusjūras klimatu.
Pēdējos gados vīndari ir attīstījuši arī starptautisku šķirņu, piemēram, Chardonnay, Syrah, Cabernet Sauvignon un Merlot audzēšanu, sajaucot tās ar vietējām vīnogām, lai radītu unikālus un novatoriskus vīnus.Vīna dārzi pie jūras
Vēl viens aspekts, kas padara D.O. Empordà par unikālu vīna reģionu Katalonijā, ir platība, kurā vīnogas tiek audzētas. Reģions plešas aptuveni 2000 hektāros.
D.O. Empordà ir sadalīts 2 apakšreģionos Alt (augstākā) un Baix (zemākā) Empordà. Ārkārtējā teritoriālā daudzveidība veido šo reģionu par skaistu kontrastu zemi.
Alt Empordà apgabals, kas robežojas ar Pireneju kalnu grēdu ziemeļos un Vidusjūras piekrasti austrumos, atrodas Katalonijas tālajos ziemeļaustrumos, ko aizsargā zemesrags Cap de Creus. Šī apgabala produkcija izceļas ar drosmīgajiem un pilnīgiem sarkanvīniem, kuros dominē Garnatxa un Carinyena vīnogas.
Tālāk uz dienvidiem Baix Empordà apgabalā ir maigāks klimats un plaši piekrastes līdzenumi, ko ieskauj Begur kalniene. Vīna darīšanas izcilākie produkti apgabalā ietver atsvaidzinošus baltvīnus, kam raksturīgs spilgts skābums un citrusaugļu notis.
D.O. Empordà vīni
D.O. Empordà reģions ir slavens ar saviem sarkanvīniem, kas plaukst reģiona siltajā, saules pielietajā klimatā. No šīm vīnogām tiek iegūti pilnīgi un piesātināti vīni ar bagātīgu gatavu ogu, garšvielu un garsu, kas apliecina augsnes bagātību.
Baltvīna entuziastiem D.O. Empordà piedāvā tikpat aizraujošu vīna izlasi no tādām šķirnēm kā Garnatxa Blanca, Macabeu un Muscat d'Alexandria. Šīs vīnogas ražo kraukšķīgus, atsvaidzinošus vīnus, kam raksturīgi ziedu aromāti un dinamisks skābums, kas lieliski sader ar reģiona jūras velšu ēdieniem.
Apgabala īpatnība ir Garnatxa de l'Empordà dabiski salds vīns, kas ražots no Garnatxa vīnogām. Pilnvērtīgs, labi nogatavojies un zīdains tas kļūst par izcilu deserta vīnu, lai konkurētu ar apgabala ikonisko Moscatell.
Ir vēl kāds īpašs dzirkstošā vīna veids, ko šajā reģionā ražo no pārgatavojušām vīnogām. Smalkais un dzirkstošais vīns Mistelles brīnišķīgi papildina reģiona vīna klāstu.
Nobeiguma vietā
D.O. Empordà vīna reģions ir apslēpts dārgums, kas vēl gaida savu atklāšanu. Ar senajiem vīna dārziem, vīnogu daudzveidību un Vidusjūras klimatu D.O. Empordà vīni ir viens no labākajiem Katalonijas vīna darīšanas tradīciju piemēriem.
Neatkarīgi no tā, vai esat pieredzējis vīna eksperts vai zinātkārs entuziasts, D.O. Empordà vīna baudījums sola iepriecināt jūsu gastranomskās sajūtas un radīt jaunu priekštatu par vīna darīšanas mākslu.
Raïm e-veikalā mēs specializējamies Cava dzirkstošo vīnu un klasisko vīnu no aizraujošā Vidusjūras reģiona Spānijas ziemeļaustrumos – Katalonijas – pārdošanā. Tie ir vīni, kas ražoti gan no vietējām, gan starptautiski atzītām vīnogu šķirnēm no vietējiem vīna dārziem.
Iegādājieties augstas kvalitātes vīnus jau šodien un atklājiet Vidusjūras garšu tās vislabākajā veidā!
Rakstiskā satura autors Raïm.lv © VISAS TIESĪBAS AIZSARGĀTAS.
Kas ir augstas kvalitātes vīns?
Cik reizes esat aizdomājušies par vīna kvalitāti?
Nogaršojot kaut ko, kas mums patīk, jo īpaši ēdienu vai dzērienu, mēs reti vilcināmies izteikt savu viedokli par to. Mēs instinktīvi sakām – "Tas ir tik garšīgs!" vai "Šis negaršo pārāk labi".
Mēs to saucam par “personīgo gaumi”, taču patiesība ir tāda, ka mūsu gaumi ļoti ietekmē oficiālie kvalitātes standarti, kas reizēm nosaka, kas īsti ir "labs" un kas “slikts”.
Šajā emuārā mēs izpētīsim dažādus vīna kvalitātes elementus, lai saprastu, kas padara labu vīnu par labu. Un šie aspekti var būt dažādi - gan vide, kurā vīnogas ir augušas, gan ogu novākšanas un apstrādes metodes.
Iedziļināsimies:
Labi vīni, slikti vīni... vai tas viss nav subjektīvi?
Jā un nē.
Iepazīstoties ar jauniem cilvēkiem vai esot pirmajā randiņā, mēs vienmēr vēlamies saprast, kas otram patīk un kas nepatīk. Tā ir ierasta lieta, un tas ir mūsu dabā. Tomēr neatkarīgi no situācijas mēs parasti paliekam pie klasikas: “Mums patīk tas, kas mums patīk”.
Kā sociālas personas mēs esam iemācījušies, ka mūsu gaume padara mūs atšķirīgus un unikālus. Tāpēc mēs to vienmēr izsakām subjektīvā izteiksmē, tas ir, no mūsu pašu perspektīvas: "Man patīk šis", "Man tas nepatīk". No šis pozīcijas mēs sākam novērtēt cilvēkus, vai viņiem ir laba vai slikta gaume.
Tomēr ir vēl kaut kas, kas jāņem vērā ārpus kategorijām "labs" un "slikts" – kvalitātes ideja. Lai gan garšas sajūta var būt subjektīva, kvalitātes standartus var identificēt, saprast un saprātīgi izskaidrot.
Dažreiz mēs dzirdam cilvēkus sakām, ka viņam nav, piemēram, iecienītākā produkta, jo patīkot/ garšojot viss. Tomēr pat situācijās, kad cilvēkam ir jāizvēlas starp divām dažādām iespējām (piemēram, diviem vīnu veidiem), ir iemesls, kāpēc viņa izvēle krīt uz vienu vai otru veidu.
Iemesls? Pavisam vienkārši – kvalitāte.
Tagad pievērsīsimies galvenajiem elementiem, kas ietekmē vīna kvalitāti.
5 labas kvalitātes vīna rādītāji
Ielejot vīnu glāzē, pirms ķeraties pie nogaršošanas, pievērsiet uzmanību šiem rādītājiem. Tie palīdzēs saprast izvēlētā vīna kvalitāti.
1. Krāsa
Katram vīna veidam ir noteikta krāsa, kas atbilst tā īpašībām. Krāsu tonalitāte var atšķirties atkarībā no vīnogu šķirnes, klimata un tiešas saules gaismas iedarbības.
Vīna nogatavināšanas process arī veicina vīna krāsas maiņu laika gaitā. Piemēram, jauns baltvīns lepojas ar mazāk intensīvu dzelteno toni, bet vecāks baltvīns - ar tonalitātē bagātāku un dzīvīgāku dzelteno toni.
2. Aromāts
Augstas kvalitātes vīniem piemīt intensīvi primārie aromāti, tas ir, vīnogu šķirnei un vīnogulājam piederošas ziedu un augļu notis, kā arī minerālas tekstūras, ko ietekmē augsme, kurā vīnogas augušas.
Savukārt, koka smarža un garša ir slikti vīna kvalitātes rādītāji. Koka aromāts ir paredzēts, lai līdzsvarotu primāros aromātus, nevis pārspētu vīnogu īpašības.
3. Nogulsnes
Vīna nogulsnes ir labas kvalitātes pazīme. Lai gan varētu domāt pretējo, šīs nogulsnes ir tikai rauga atlikums, kas paliek traukā vai pudeles apakšā pēc fermentācijas procesa pabeigšanas.
Tajā pašā laikā var būt nepatīkami vīna glāzē atrast nogulsnes, tāpēc dekantēšana parasti ir ieteicama prakse pirms vīna pasniegšanas.
4. Līdzsvars, sarežģītība un dziļums
Vīns, kas savās garšās un aromātos harmonizē, noteikti ir kvalitatīvs.
Līdzsvars starp garšu, smaržu un tekstūru vīnā, iespējams, ir visloģiskākais, bet arī visgrūtāk sasniedzamais mērķis. Līdzsvars vīnā ir būtisks, lai uztvertu visas tā garšas un aromātu nianses. Harmonijas sajūta, malkojot vīnu, ir sinonīms jēdzienam laba kvalitāte un nosacījums vēlmei izbaudīt vēl vienu glāzi konkrētā vīna.
Tas pats attiecas uz dziļuma un sarežģītības sajūtu vīnā, atklājot dažādus garšu slāņus, kas vīnam piešķir jaunas nianses. Piemēram, uzreiz pēc vīna atvēršanas vīns garšo citādi, bet, saskaroties ar gaisu, tiek atbrīvoti daudzi aromāti, ļaujot garšām attīstīties, vienlaikus uzlabojot un bagātinot garšas pieredzi.
5. Pēcgarša
Ja vīna aromāts un garša saglabājas mutē ilgāku laiku pēc pirmā malka, mēs varam teikt, ka šim vīnam ir noturīga pēcgarša. Jo ilgāka noturība, jo augstāka būs vīna kvalitāte.
Baudot vīnu, primārie aromāti un garšas kādu laiku saglabājas, dodot vietu sekundārajiem aromātiem, kas bagātina kopējo vīna buķeti.
3 faktori, kas ietekmē vīna kvalitāti
Aplūkojot galvenos vīna kvalitāti ietekmējošos rādītājus degustācijas pieredzē, īsumā parunāsim par trim faktoriem, kuriem ir svarīga loma šādas kvalitātes noteikšanā:
1. Vide, klimats un augsne
Klimats un laikapstākļi ir būtiski faktori vīnogu augšanas procesā, kas ietekmē tās gatavību, sulīgumu un skābumu. Piemēram, vīnogās, kas audzētas siltākā klimatā, būs vairāk cukura un tanīna nekā vīnogām, kas audzētas vēsākā klimatā. Tām būs augstāks skābuma un zemāks tanīnu līmenis.
Zemes ģeoloģijai un augsnes veidam arī ir liela nozīme vīnogu kvalitātes noteikšanā. Piemēram, no akmeņainajās šīfera augsnēs augušām vīnogām D.O.Q. Priorat reģionā ražo vairāk spirtu saturošu, pilnvērtīgu vīnu nekā no mālainā augsnē augušām vīnogām piekrastes reģionos, piemēram, D.O Alella vai D.O. Empordà.
2. Ražas novākšanas un audzēšanas metodes
Līdzās vides īpatnībām, ražas novākšanas un ražošanas metodes arī ir svarīgi faktori, kas jāņem vērā, apsverot vīna kvalitāti.
Lai gan mehanizētā ražas novākšana var būt ātrāka un efektīvāka, tā nevar nodrošināt, ka tiek atlasītas tikai labākās vīnogas, kā tas notiek, lasot ar rokām. Tāpat nozīmīgs ir ražas novākšanas brīdis - jo ogas gatavākas, jo vairāk kvalitatīva vīna.
Ne mazāk svarīgi – ilgtspējīgas ražošanas metodes, piemēram, bioloģiskā un biodinamiskā lauksaimniecība, ir būtiskas, lai samazinātu pesticīdu un ķīmiskā mēslojuma ietekmi uz vīnogām augšanas sezonā.
3. Vīna nogatavināšanas process
Arī vīna nogatavinšanas tieši ietekmē iegūtā vīna sarežģītību, kas var lepoties ar garšas savienojumiem un aromātiem atkarībā no pievienotajiem raugiem, fermentācijas veida un nogatavināšanas procesā izmantotās temperatūras.
Vēl jo vairāk - tas, vai vīns noteiktu laiku ir nostāvējis nogatavināšanas traukā, ir svarīgs faktors tā galīgās garšas veidošanā. Piemēram, vīni, kas izturēti ozolkokā, varēs lepoties ar riekstu un dūmu aromātu, savukārt vīniem, kas izturēti nerūsējošā tērauda tvertnēs vai betona traukos, vairāk atraisīsies ziedu vai augļu aromātu.
Nobeiguma vietā
Tagad, kad zināt, kā atpazīt patiešām labu vīnu, ir pienācis laiks uzdot sev pēdējo jautājumu: vai tas ir tā vērts?
Tas ir atkarīgs no jums: ja uzskatāt, ka vīns ir tikai kārtējais dzēriens, tā kvalitāte var nebūt noteicošais faktors, pērkot vīnu. Tomēr, ja novērtējat vīna daudzveidību un darbu, kas slēpjas aiz katras pudeles, labas kvalitātes vīns noteikti ir tā vērts.
Raïm e-veikalā mēs specializējamies Cava dzirkstošo vīnu un klasisko vīnu no aizraujošā Vidusjūras reģiona Spānijas ziemeļaustrumos – Katalonijas – pārdošanā. Tie ir vīni, kas ražoti gan no vietējām, gan starptautiski atzītām vīnogu šķirnēm no vietējiem vīna dārziem.
Iegādājieties augstas kvalitātes vīnus jau šodien un atklājiet Vidusjūras garšu tās vislabākajā veidā!
Rakstiskā satura autors Raïm.lv © VISAS TIESĪBAS AIZSARGĀTAS.